Tanit diary
onepiece.tnb.pl
Heavy Basslines Teaser!
VITAMIN D - X-SENSE MIX
Machine Code - Filthcast 22 - 2010/03/02
Wilkołak:Odrzuceni
2 plyty Old Skool hardcore sprzedam
Ciężkie stroje
Sprzedam jakieÅ› lumpiarskie sprzety
Regulamin Pobieralni
Henderson vs...
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ssaver.htw.pl

  • Tanit diary

    W przeprowadzanym æwiczeniu nale¿a³o zidentyfikowaæ piêæ substancji organicznych (wielopier¶cieniowych wêglowodorów aromatycznych) znajduj±cych siê w otrzymanej od prowadz±cego próbce na podstawie porównywania czasów retencji z wzorcami. W analizie zastosowano odwrócony uk³ad faz.

    1. Elementy uk³adu chromatograficznego:
    pompa – t³oczy eluent do uk³adu chromatograficznego,
    dozownik – dozuje próbkê do kolumny,
    kolumna chromatograficzna RP – 18 – nastêpuje na niej rozdzia³ substancji,
    detektor UV/VIS – rejestruje absorbancjê promieniowania przez eluat.

    2. Przebieg æwiczenia
    Po uruchomieniu pompy t³ocz±cej eluent sk³adaj±cy siê w 80% z metanolu i w 20% z wody i wyzerowaniu detektora, do dozownika wprowadzamy badan± próbkê, a nastêpnie przekrêcamy zawór powoduj±c wprowadzenie próbki do kolumny. Rozpoczyna siê rozdzia³ sk³adników; wyniki tego rozdzia³u otrzymujemy w postaci chromatogramu. Odczytujemy z niego czasy retencji (w maksimum piku) poszczególnych sk³adników:

    1. 1,84 min
    2. 3,19 min
    3. 3,99 min
    4. 5,94 min
    5. 9,68 min

    Nastêpnie do uk³adu wprowadzamy kolejno czyste wzorce i otrzymujemy ich czasy retencji:

    Naftalen 1,90 min
    Acenaften 3,10 min
    Piren 5,88 min

    Po przebadaniu trzech wzorców w u¿ywanej aparaturze wysiad³a pompa, dalsz± czê¶æ analizy przeprowadzali¶my na podstawie chromatogramu z detektora UV/VIS DAD otrzymanego przez wcze¶niej pracuj±c± grupê. Z w³asnych wyników ustalili¶my tylko, ¿e w badanej próbce jako pierwszy kolumnê opu¶ci³ naftalen, drugi by³ acenaften, za¶ czwarty – piren.

    3. Wyniki analizy
    Na podstawie chromatogramu z DAD, porównuj±c widma absorpcji w zakresie UV/VIS sk³adników próbki z danymi literaturowymi dostarczonymi przez prowadz±cego ustalili¶my, ¿e próbka zawiera³a nastêpuj±ce WWA (w kolejno¶ci opuszczania kolumny):

    Naftalen
    Fluoren
    Acenaften
    Piren
    Chryzen

    Kolejno¶ci wyp³ywu substancji z kolumny chromatograficznej jest zwi±zana z jej powinowactwem poszczególnych sk³adników mieszaniny do fazy stacjonarnej. Poniewa¿ w wykonywanym æwiczeniu mieli¶my do czynienia z uk³adem faz odwróconych (tzn.: faza ruchoma jest bardziej polarna od fazy sta³ej), substancje wyp³ywa³y z kolumny w kolejno¶ci od najbardziej polarnej (wykazuj±cej mniejsze powinowactwo do fazy stacjonarnej) do najmniej polarnej (wiêksze powinowactwo do fazy stacjonarnej). W przypadku wêglowodorów aromatycznych, z jakimi mieli¶my do czynienia w æwiczeniu, polarno¶æ spada ze wzrostem ilo¶ci pier¶cieni (naftalen jest bardziej polarny od antracenu itd.).
    Na uzyskanym chromatogramie mieli¶my widocznych 5 pików du¿ych i kilka ma³ych. Wnioskujemy st±d, i¿ analizowana mieszanina zawiera³a 5 sk³adników w du¿ych stê¿eniach; ma³e piki pochodzi³y najprawdopodobniej od ¶ladowych zanieczyszczeñ. Poniewa¿ wiemy, ¿e mieszanina ta rzeczywi¶cie zawiera³a piêæ sk³adników, mo¿emy z tego wnioskowaæ, i¿ zasz³o pe³ne rozdzielenie. W przypadku, kiedy na chromatogramie liczba pików nie odpowiada liczbie poszukiwanych substancji mo¿emy przypuszczaæ, ¿e nie nast±pi³ rozdzia³ lub piki pokry³y siê ewentualnie substancje rozdzielane mog± nie absorbowaæ przy d³ugo¶ci fali u¿ytej w do detekcji.
    Miedzy czasami retencji substancji wzorcowych i zwi±zków szukanych s± niewielkie ró¿nice. Wynika to z tego, ¿e mieli¶my do czynienia z ró¿nymi stê¿eniami substancji wzorcowych i analizowanych oraz z tego, ¿e aparatura zaczyna³a nam szwankowaæ (pompa nie trzyma³a sta³ego ci¶nienia).

    4. Stosowany detektor
    W æwiczeniu stosowany jest detektor UV/VIS, który rejestruje absorbancjê promieniowania przez substancje znajduj±ce siê w eluacie. W naszym przypadku rejestrowali¶my przy d³ugo¶ci fali 256nm. Przy tej d³ugo¶ci absorbuj± wszystkie rozdzielane substancje.
    Po¶rednio wykorzystywali¶my równie¿ detektor DAD rejestruj±cy widma ci±g³e absorbcji w zakresie d³ugo¶ci 220 – 600nm.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • rozszczep.opx.pl
  • 
    Wszelkie Prawa Zastrzeżone! Tanit diary Design by SZABLONY.maniak.pl.