ďťż
Tanit diary
ESET NOD32 Antivirus Home 4.0.467.0 PL + DZIAŁAJĄCE KLUCZE
Jak zmniejszyć ping w grze Counter Strike? 100% Dziala
Nie działa przejście z Leśnej Głuszy do Lasu Drwala
Unikalna Konferencja BCM - Zarządzanie Ciągłościa Działania
Vista HP sp2, Przywracanie systemu nie działa
Działanie powietrza na glin w podwyższonej temperaturze
Jaki jest cel działania GCI w Ogrodzieńcu?
Jak działa przenoszenie plików w Windows Vista?
"Może i Barcelona go chce, jednak nie pozwolimy mu odej
"Sekcja strzelecka Gwardii może przestać istnieć."
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ssaver.htw.pl

  • Tanit diary

    W Polsce podtlenek jest jest całkowiciek legalny, więc nie musiecie się bać, że jak ktoś przyjdzie na kontrolę to będą problemy

    Popularnie zwany gazem rozweselającym ma działanie przeciwbólowe.
    spotykany w postaci gazu "nitro" do samochodów oraz używany do napędzania aerozoli. Należy pamiętać by nie wdychać czystego N2O tylko z co najmniej 30% domieszką powietrza
    Synteza

    Gaz rozweselający powstaje w wyniku rozładu azotanu amonu (saletry amonowej - NH4NO3) w temperaturze ok.170-250oC poprzez jej suchą destylację. W tej reakcji NH4NO3 rozkłada się na N2O i H2O według wzoru:

    NH4NO3 ----250oC----> N2O + 2H2O

    Sprzęt do suchej destylacji: potrzebna nam kolba (najlepiej ciśnieniowa, ale może być zwykła), do tego rurka (najlepiej szklana, bo plastik może się stopić), taka, by tworzyła szczelne połączenie z kolbą za pomocą szlifu lub korka z gumy). Poza tym potrzebna nam jeszcze miednica lub miska (dosyć duża) oraz kilka butelek 2,5l np. po Coli. Teraz jeśli chodzi o samą saletrę amonową, to mozna ją kupić w sklepie ogrodniczym (UWAGA nie pomylić z saletrą potasową) ponieważ jest ona stosowana jako nawóz. Kilogram nawozu kosztuje coś ok. 5 zł. Czysta saletra to biały krystaliczny proszek, przypomina sodę oczyszczoną, może też być w postaci płatków czy bryłek.

    Azotan amonu NH4NO3

    Niestety ów nawóz nie jest czystą NH4NO3 i jest zanieczyszczony wypełniaczami i innymi świńswami. Żeby się tego pozbyć, należy ów nawóz rozpuścić w wodzie, a następnie roztwór przesączyć np. przez serwetkę i odparować wodę. Metoda sprawdzona - działa. Tak przygotowani możemy zaczynać doświadczenie: Schemat ogólny:

    Opis doświadczenia:

    Zakładając, iż mamy kolbę 0,5l, nasypujemy do połowy kolby NH4NO3, następnie montujemy rurkę (to połączenie musi być szczelne!), drugi koniec rurki wkładamy do miednicy tak jak na schemacie. Na ten koniec nakładamy odwróconą do góry dnem, wypełnioną całkowicie wodą butelkę np 2,5l po Coli (bez obaw, woda nie wyleci z butelki dopóki jej szyjka będzie zanurzona w wodzie (patrz: schemat). Kolbę podgrzewamy w specjalym płaszczu grzejnym (dostępny w sklepach chemicznych) lub na gazie, przy czym w drugim przypadku trzeba postępować ostrożnie, gdyż możemy przedobrzyć z temperaturą, a saletra ogrzana powyżej 330oC wybucha! Problem można rozwiązać za pomocą montażu termometru chemicznego, dzięki czemu zawsze znamy aktualną temperaturę. Jeśli chodzi o tą dziwną butelkę z wodą "do góry nogami", to jest to metoda zwana "zbieraniem na wodę". Polega na tym, że powstały gaz wypiera wodę z butelki, jednocześnie się filtrując. Zaznaczam, iż jest wręcz niezbędna, gdyż:

    1. Podczas reakcji rozkładu saletry poza N2O i H2O mogą powstać też inne gazy, takie jak NO2, NO, N2O3, N2 itp., z których najbardziej jest szkodliwy NO2. Jest to brunatny gaz, który może nieodwracalnie uszkodzić płuca (pa pa). Całe szczęście ten gaz rozpuszcza się w wodzie.

    2. Powstała mieszanina podtlenku azotu i wody ma bardzo wysoką temperaturę. Jak się zaciągniesz gazem o temp. 100oC - pa pa

    3. Dzięki tej metodzie nie musisz cały czas pilnować doświadczenia (NIE ZALECANE, chyba, że masz dobrze ubezpieczoną chatę , gdyż wystarczy co jakiś czas zmienić butelkę na nową, a starą zakręcić (nie wyjmując jej z wody!)

    Z 0,25 l saletry ( pół kolby 0,5l ) można wyprodukować kilkadziesiąt litrów gazu rozweselającego. Przyjmując, że w bitej śmietanie za 5 zł jest 7-8 litrów gazu, widać, że efekt w stosunku do kosztów jest niepomiernie większy. Polecam każdemu.

    Przegladając sieć, natknąłem się na kilka interesujących metod produkcji podtlenku azotu, mniej ryzykownych niż podgrzewanie azotanu amonu:
    1) Podgrzewając pierwszo- i drugo-rzędowe nitroalkany z kwasem siarkowym.

    ad1. Nitroalkany są związkami kwasowymi, dają sole sodowe. Kiedy kwas mineralny jest dodawany do ich soli sodowych, nitroalkany przekształcają się w ketony bądź aldehydy, w zależności od położenia grupy nitrowej, a jon sodowy łączy się z kwasem. Mechanizm reakcji nie jest znany, znany jest tylko sumaryczny zapis:
    2 RCH=NO2Na + 2 H2SO4 => 2 RHCO + N2O + 2 NaHSO4 + H2O (aldehydy)
    2 R2C=NO2Na + 2 H2SO4 => 2 R2CO + N2O + 2 NaHSO4 + H2O (ketony)

    Procedura:
    1/6 mola nitroparafiny rozpuśćić w 150ml roztworu zawierającego 8g wodrotlenku sodu, następnie wkroplić do silnie schłodzonej mieszaniny 25ml stężonego kwasu siarkowego w 160ml wody. Gaz jest wydzielany podczas dodawania roztworu. Reakcja zachodzi niemal natychmiast. Wydajność reakcji to około 80-85%

    Jak otrzymać nitroalkany, jest tutaj

    References
    [1] JCS 66, 265 (1894, abstracts)
    [2] Ann. 280, 263 (1894)

    2) Istnieje jeszcze prostsza metoda otrzymywania bardzo czystego podtlenku azotu. Potrzebny jest mocznik, kwas siarkowy i azotowy. Zachodzącą reakcję można przedstawić następująco:
    2 (NH2)2CO + 2 HNO3 + H2SO4 -> 2 N2O + 2 CO2 + (NH4)2SO4 + 2 H2O

    Reakcja zachodzi w temperaturze od 40 do 100 stopni. Optymalnie dla osiągnięcia maksymalnej wydajności jest rozpuszczenie najpierw mocznika w kwasie siarkowym, poźniej dodawanie kwasu azotowego dzięki któremu reakcja jest efektywna.
    Nie jet tak dobre rozpuszczenie mocznika w kwasie azotowym i dodawanie kwasu siarkowego, gdyż tworzyć mogą sie wtedy niebezpieczne związki jak dwutlenek azotu, których oczyszczenie może być problematyczne.

    Kwas azotowy może być używany w stężeniach od 50% do 98% wagowych, jednak lepiej, gdyż jest to od 60% do 90%, dlatego, że jeżeli stężenie jest zbyt niskie, reakcja zachodzi powoli i wymaga wysokiego stężenia kwasu siarkowego, podczas gdy jeżeli stężenie jest wysokie, kwas azotowy paruje, a także mogą wydzielać się różne tlenki. Kwasu azotwego używa się przeciętnie w ilości 1,5 mola lub mniej, preferowanie od 0,5 do 1,3 mola na 1 mol mocznika.
    Kwas siarkowy powinien być maksymalnie stężony, dla podwyższenia wydajnośći i szybkości reakcji, minimum to 70%, zaleca się 90% i więcej. Używa się conajmniej 1 mola, choć lepiej od 2 do 4 na 1 mol mocznika.

    Zalecana temperatura do od 65 do 90stopni. Kiedy temperatura jest zbyt niska, reakcja nie zachodzi. Przy wyższych temperaturach wydzielają się tlenek i dwutlenek azotu. Czas reakcji zależy od stężeń związków i temperatury, i mieści się w przedziale od 0,5 do 10 godzin.

    Dwutlenek węgla usuwa się łatwo, wystarczy przepuścić przez płuczkę z wodnym roztworem dowolnej zasady, dla przykładu wodorotlenek sodu, z którym przereaguje.

    Przykład 1
    3 mole 98% kwasu siarkowego zostały umieszczone w 300ml kolbie i następnie dodano 1 mol sproszkowanego mocznika. Po rozpuszczeniu się moczniku w kwasie, szybko wkroplono 1 mol 68% kwasu azotowego. Reakcja zachodziła około 5 godzin w temperaturze 70stopni. Gaz był płukany w 10% rozworze wodnym wodorotlenku sodu. Wydzieliło się 21,3 litra podtlenku azotu (zawierającego 99,9% objętości N2O). Nie tworzyły się inne tlenki azotu. Zauważono, że zostały małe ilości nieprzereagowanego kwasu azotowego i mocznika, natomiast nie było kwasu siarkaminowego.
    Prz niższej terperaturze, 60stopni 15,2 litra podtlenku o zbliżonej czystości wydzieliło się z mieszaniny reagentów. Przy takiej samej temperaturze (60), ale mniejszym stężeniu kwasu azotowego, 60% wydzieliło się 15,8 litra podtlenku, podczas gdy przy stężeniu 90% było go 15,5 litra. Przy temperaturze 30 stopni reakcja nie zachodziła.

    3) azotan amoniu zmieszano w stosunku wagowych 1:5 ze stopem zawierającym wodorosiarczan amonu i siarczan amonu w stosunku co namniej 4:1. Powstaa mieszanina rozkłada się przy temperaturze 200-240 stopni na podtlenek azotu.

    4) amoniak może być utleniany w obecności katalizatorów w stanie gazowym (pallad). Problematyczne może być oczyszczanie mieszaniny gazów

    5) kwas sulfaminowy i azotowy reagując ze sobą dają podtlenek azotu, niestety nieprzereagowany kwas sulfaminowy przechodzi w kwas siarkowy.

    6) reakcje wodorochlorku hydroxylaminy (NH2OH HCl)z NaNO2

    7) Metoda łaźni wodnej:
    Najpierw należy przygotować łaźnie wodną.
    Chyba wszyscy wiedzą co to jest i jak działa ?
    Na 0,05g NaCl dodaj 1g NH4NO3. Odmierz 5ml 6molowego roztworu HNO3 i dodaj do mieszaniny. Mieszaninę wstrząsać aż do całkowitego rozpuszczenia soli. Umieścic mieszaninę w łaźni. Zacznie wydzielać się N2O

    Prawodopodobnie działa także ta metoda:
    Do 100g NH4NO3 dodaj 10ml(?) HCl. Powstanie HNO3 i NH4Cl, a także nieprzereagowany azotan amontu. Łagodnie podgrzej roztwór, a podtlenek azotu zacznie się wydzielać (nie testowane, nie pewne)
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • rozszczep.opx.pl
  • ďťż
    Wszelkie Prawa ZastrzeĹźone! Tanit diary Design by SZABLONY.maniak.pl.