ďťż
Tanit diary
Problem z aplikacją Nero Vision 5 podprogramiku Nero 8.3.6.0
Problem z zainstalowaniem sterów do ASUS P5VD2-MX/P5V-VM DH
Problem ze zmiana lokacji - taki maly bug i jego rozwiazanie
Problem z odpaleniem karty graficznej GTX 285 firmy GIGABYTE
Problem z kartą graficzną radeon 9500 pro/9700
problem z Creative Sound Blaster X-Fi Extreme Audio
Problem z obrogramowaniem Video Deluxe 14 PLUS firmy MAGIX
Problem z ustawieniem ilości znaków w dokumencie MS Word
Problem Laptop Toshiba Satellite L300 (Windows Vista)
Problem z instalacją TP LINK TL-WN422
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • axunarts.xlx.pl

  • Tanit diary

    Nie jeden raz miałam już okazję oglądać swoją stronę poza domem i muszę przyznać, że to co zobaczyłam czasami mnie załamywało. Kiedy tylko było to możliwe, a użytkownik nie widział, zaczynałam od regulacji monitora. Niestety większość z nas rzadko zagląda do tych ustawień.
    Z reguły pracujemy na tym co otrzymaliśmy ze sklepu, albo na przypadkowych ustawieniach naszych biurowych informatyków. Nie dość, że tracimy możliwość wiernego odtworzenia barw, cieni i kontrastów obrazu, to bardzo często zaczynamy narzekać na ból oczu, pieczenie, zmęczenie wzroku. Często po wymianie komputera stwierdzamy na przykład, że na tym starym pracowało się jakoś przyjemniej.
    To właśnie zadecydowało, że postanowiłam powoli zająć się także problemami sprzętowymi i chociaż nie jestem absolutnie elektronikiem zaczynam właśnie od monitorów.

    Częstotliwość odświeżania
    Pisze się o niej i mówi stosunkowo dużo, a sentencją wszystkich komentarzy jest stwierdzenie, że im wyższa tym lepsza właśnie dla naszego wzroku. Nikt jednak nie zwraca uwagi, że nie zawsze może to być częstotliwość z "górnej półki" i jej parametry są ściśle uzależnione od właściwości monitora.
    Czym jest odświeżanie?
    Obraz, który widzimy na ekranie monitora jest wyświetlany (odświeżany) co najmniej kilkadzie- siąt razy na sekundę. Gdy częstotliwość ta jest mniejsza od 60 herców oczy bardzo się męczą, a długotrwała praca przy takim monitorze może prowadzić do wyraźnego pogorszenia wzroku. Dlatego najlepiej by było aby wartość tę zachować w przedziale 80-120 herców. Dzięki wysokiej częstotliwości (powyżej 85 Hz) mamy wrażenie, że obraz jest stabilny i nie migocze. Dzieje się tak, ponieważ nasze oczy reagują na bodźce świetlne z pewna bezwładnością.
    Czy utrzymanie takiej częstotliwości jest zawsze możliwe?
    Zwykle chcemy, aby obraz o dużej rozdzielczości był wyświetlany z przyjazną dla naszych oczu częstotliwością. Niestety nie potrafią tego wszystkie monitory. Ograniczeniem jest maksymalna w danym modelu częstotliwość odchylania poziomego. Jest to częstotliwość, z którą pojawiają się na ekranie monitora kolejne linie składające się na obraz. Ogólnie mówiąc - im wyższa jest ta częstotliwość tym lepszy monitor. Informację o niej powinniśmy znaleźć w danych technicz- nych sprzętu. Jeżeli to niemożliwe - zapraszam na stronę "Problemy sprzętowe" gdzie prezentuję aplikację umożliwiającą uzyskanie takich informacji.
    A zatem - im większą chcemy mieć rozdzielczość obrazu, tym większa powinna być maksymalna częstotliwość odchylenia poziomego.
    Dlatego w pewnych warunkach ustawianie zbyt wysokich rozdzielczości monitora jest niewskaza ne, a nawet szkodliwe.
    Co o tym decyduje?
    Zakładając rozdzielczość obrazu i znając maksymalną częstotliwość odchylania poziomego monitora możemy obliczyć dopuszczalna częstotliwość odświeżania obrazu. Jest ona w przybli- żeniu równa maksymalnej częstotliwości odchylania poziomego monitora podzielonej przez rozdzielczość pionową obrazu. Dokładniejszą wartość otrzymujemy po odjęciu od obliczonej wartości około 5%. Rozdzielczość pionowa to nic innego jak liczba poziomych linii obrazu. Jest nią druga liczba rozdzielczości podawanej zwykle w postaci iloczynu liczby punktów w poziomie i w pionie np. 800x600.
    Przykład
    Jeżeli chcemy pracować z rozdzielczością 1280x1024, a maksymalna częstotliwość odchylania poziomego monitora wynosi 85 kHz to dopuszczalna częstotliwość odświeżania będzie wynosić około 79 Hz. Prosty stąd wniosek, że dla takiego monitora zwiększenie częstotliwości odświeża- nia musi wiązać się z obniżeniem rozdzielczości i nic na siłę.

    Regulacja monitora
    Aby odcienie szarości i barw były prawid- łowo wyświetlane musimy odpowiednio ustawić kontrast i jasność obrazu.
    Tu spotyka się niestety najwięcej błędów, które odbijają się na jakości odbioru i na- szym wzroku.
    Bardzo ważne jest także właściwe ustawie nie wielkości i pozycji obrazu.
    Niestety, nie da się tych czynności przep- rowadzić "na oko" i dlatego warto zaopat- rzyć się w darmowy i doskonały, moim zdaniem, program do testowania i kontroli ustawień monitora firmy Nokia.

    Na tej samej stronie znajdziecie także inny program do testowania firmy NEC, ale Nokia wydaje mi się bardziej wszechstronna, oferuje w pełni polski interfejs oraz pomoc.
    Dokładnej recepty na ustawienie parametrów i geometrii obrazu nie podam bo zależy to od typu monitora i konfiguracji jego przycisków sterujących. Dysponując jednak narzędziem diagnosty- cznym można swobodnie eksperymentować.
    Ustawiając geometrię obrazu należy tylko pamiętać, że każda aplikacja ma swoje prostokątne ramy, które powinny być widoczne wzdłuż krawędzi monitora i równolegle do nich.

    Konserwacja
    Monitory kineskopowe na powierzchni ekranu maja naniesiona delikatna powlokę przeciwodblas kową, która na skutek niewłaściwego postępowania może zostać uszkodzona lub nawet znisz- czona. Dlatego przy czyszczeniu należy zachować szczególne środki ostrożności. W żadnym wypadku nie używajmy lnianych ściereczek do naczyń nawet jeśli są idealnie sterylne. W grę wchodzi tylko miękka tkanina w ostateczności nasączona wodą.
    Monitory LCD są jeszcze delikatniejsze i najlepiej w ogóle nie dotykać ich palcami. Zdecydowanie należy unikać szorowania i stosowania płynnych środków czystości czy aerozoli. Tu przesada może okazać się zgubna i narazić nas na niepotrzebne straty. Życzę przyjemnego odbioru.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • rozszczep.opx.pl
  • ďťż
    Wszelkie Prawa ZastrzeĹźone! Tanit diary Design by SZABLONY.maniak.pl.