ďťż
Tanit diary
Zbroi skórzanych wytwarzanie
Komentarze i konkordancje Biblijne
Tyczyn - Przedszkole Publiczne Sióstr św. Dominika - ul. Koś
Nookie & MC 5 Alive - Live at Crawdaddy 18-08-2007
Regulamin Cupa
Los Angeles Limousine Service Company
Mocny_Rozsądny_kupon
Cysiu
Prośba
Nickdawg - 8 Miles High
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ssaver.htw.pl

  • Tanit diary

    Witam
    Zapewne wielu z was w pewnej chwili zorientowało się że lab to nie tylko szkło i odczynniki. To także sprzęt. Oprócz grzania, chłodzenia czy mieszania - niezbędna jest czasem próżnia.
    Szczerze mówiąc - pompa próżniowa (porządna dwustopniowa) kosztuje 500-1000pln.
    Pompka wodna - używałem - jednakże to jak jedzenie zupy widelcem - da się, ale wymaga czasu, wprawy oraz dużo samozaparcia. I wywołuje zaparcie.
    Oprócz porządnego przewodu i metalowej pompki z dyszą Venturiego (element wywołujący wirowy ruch wody - im zimniejsza jest woda [im niższa prężność par medium] - tym lepsze ssanie). Pompka wodna jest nieekonomiczna - wymaga dużego ciśnienia w kranie, pobiera dużo wody i ogólnie nie ma "mocy".
    Pompy charakteryzują dwie wartości - próżnia końcowa i wydajność. Próżnia końcowa, to minimalne ciśnienie jakie uda się uzyskać przy jej pomocy w zamkniętym zbiorniku, wydajność to ilość powietrza którą są w stanie przetłoczyć.


    Z tego diagramu [pochodzi z wikipedii] - widać dość jasno że pompka wodna to prawie "odkurzacz".
    Pompy dostępne zwykłym śmiertelnikom to wspomniane wcześniej pompy jedno lub dwu-stopniowe, rotacyjne. Kluczową kwestią jest tu dobór oleju o odp lepkości.
    Pompa jonowa - to w skrócie pręt z możliwie trudno topliwego i aktywnego chemicznie metalu - działa na zasadzie jonizacji gazu - metal w trakcie pracy zostaje napylany na powierzchnię ścian pompy - azot i tlen są wiązane, inne gazy bierne chemicznie są pokrywane i uwięzione w warstwach napylonego metalu. Wymaga próżni wstępnej.
    Kriopompa - ma ścianki schłodzone do powiedzmy -250*C, dzięki czemu gazy które zderzają się z nimi osiadają (zestalają się lub skraplają). Wymrażacze często są używane jako stopnie przejściowe (rodzaj filtru) między instalacją a pompą, aby zapobiec uszkodzeniom pompy.
    Pompa turbomolekularna - nadaje gazom dużą energię kinetyczną i napędza je do wylotu pompy.
    Wszystkie 3 wymagają wstępnej próżni, ponadto ze względu na koszta są stosowane min do produkcji lamp elektronowych, wysokiej jakości elementów z metali typu wolfram i jego stopów itp.
    Pompa dyfuzyjna - trochę starszy wynalazek - spotkałem się z ilustracją przedstawiającą jej wygląd w jakiejś preparatyce, ogólnie rzecz biorąc pary rtęci czy oleju porywają ze sobą cząsteczki gazu do wylotu próżni wstępnej, gdzie ciecz jest chłodzona i spowrotem trafia do obiegu.

    pompa rotacyjna
    pompa dyfuzyjna
    pompa strumieniowa

    Ok, a więc koniec teorii, trochę praktyki. Sprężarka (nie zagłębiałem się w jej budowę) jest urządzeniem które jest w stanie pobierać jednym przewodem gaz, drugim zaś go tłoczyć.
    Jako że pompa ma "pracować" wydajnie i bezawaryjnie, oraz możliwie być łatwo dostępna i bezpieczna w obsłudze - na celowniku znalazła się lodówka marki "Mińsk 12"...

    Produkt swego czasu kultowy, zapewne starszy ode mnie, pomimo ciężki warunków działała do chwili gdy trafiła do mnie. po wyjęciu agregatu oraz zamrażalnika, reszta trafiła na złom (niech mi żaden kretyn nie wypomina ekologii - dyrektywy dyrektywami, a biurokracja biurokracją. Jedna lodówka świata nie zbawi), po wystawieniu na balkon, dziwnym trafem instalacja się rozszczelniła i do atmosfery trafiło trochę freonu R12, zaś na mój piękny balkon wyciekło trochę oleju.
    Uznałem że i tak kiedyś by się dostał do atmosfery, więc odciąłem zamrażalnik i żeberka chłodzące, agregat zaś po wstępnym obtarciu z brudów i spotkaniu ze znajomym elektrykiem, został podłączony do prądu. Świadectwem tego że działa, było plucie olejem, oraz niezbyt silne ssanie.

    Pompa została wypróbowana (dość szybko zawartość lejka ze spiekiem g5 znalazła się w kolbie ssawkowej) - na razie głowię się nad podłączeniem odolejacza oraz filtra powietrza.

    Pompa ma 3 rurki - tłoczącą, ssącą i do zbiornika z olejem.

    Olej zapewne będę musiał wymienić w najbliższym czasie (zanim agregat się spali - nie wiem czy znajdę zamiennik dla tego który jest w tej chwili - czyli mineralnego - tak aby pompa nie uległa zatarciu ze względu na zły olej-mix), przydałby się pojemnik połączony zaworem z odolejaczem, aby uniknąć strat oleju (pompa wszak nadaje się też do tłoczenia gazów obojętnych - nic nie stoi na przeszkodzie aby podłączyć doń jakiś aerograf czy napełniać nią koła w rowerze

    Do rurki ssącej musi być zamontowany filtr (zamierzam go wykonać z 1/2 calowej rurki do kanalizacji, w zatyczkach zamontować na stałe szybkozłączki, wewnątrz filtra patrząc od strony pompy będzie zapewne tkanina filcowa, warstwa węgla aktywnego i powiedzmy bezwodnego MgSO4 - chodzi o to aby pompa nie padła zbyt szybko od tego co będzie ssać), do tego zapewne filtr wstępny - czyli powiedzmy KOH do destylacji HNO3 itp.

    Do połączeń potrzebne są odpowiednie węże (zbrojone - zwykłe węzyki labolatoryjne silikonowe czy PVC miały tendencję do zmniejszania swojego przekroju w czasie pracy) oraz szkło któro jest odporne na zmiany ciśnienia - czyli grubościenne kolby ssawkowe, okrągłodenne kolby destylacyjne oraz nasadki chłodnice etc przystosowane do zmian ciśnienia (grubościenne)

    Rzut okiem na podłączenie urządzenia rozruchowego w agregacie


    Poprawna pozycja agregatu


    Sama pompa - w momencie gdy dostanę brakujące części dam lepsze foty po złożeniu


    Pozdrawiam,
    vS

    PS, jeżeli ktoś wie jaki olej będzie wskazany lub ma jakieś uwagi konstrukcyjne - bardzo proszę abyście mi je przekazali.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • rozszczep.opx.pl
  • ďťż
    Wszelkie Prawa ZastrzeĹźone! Tanit diary Design by SZABLONY.maniak.pl.